| < Forrige | Næste > |
|---|
Steven Seagal spiller hovedrollen som Ruslan Drachew, en tidligere gangster for den russiske mafia i New York. Han har trukket sig tilbage fra livet som koldblodig dræber og vil være forfatter. Hans liv bliver dog vendt op og ned da han finder ud af at hans datter skal giftes med en russisk gangster. Udover være en forbryder er han også en af Ruslan's gamle ærkefjender.
På bryllupsdagen bliver Ruslan's ekskone koldblodigt myrdet og hans datter bliver stukket ned, og Ruslan sværger at få sin hævn, koste hvad det vil. Det betyder også at han må skifte pensionisttilværelsen ud med ubarmhjertighed, morderisk retfærdighed indtil alle der er skyldige ikke længere står op.
Filmen er instrueret af Jeff King, der også var manden bag en anden af Seagals seneste film, nemlig Kill Switch der udkom tidligere på året.
Genre: Action
Skuespillere: Steven Seagal, Daniel Cudmore, m.fl.
Spilletid: 98 minutter
Udgivelsesdato: 27. oktober 2009
Driven to Kill/Ruslan Trailer
NYHEDSBREV











