Film nyheder

Lionsgate truet af konkurs?

SawHvis man skal tro på siden getthebigpicture.net er selskabet Lionsgate Entertainment i alvorlige problemer, måske endda så store at det kan true selskabets eksistens. I hårde økonomiske tider er der mange spekulationer om hvem de næste der bukker under bliver, og Lionsgate skulle måske være et af dem. Det er de mange underpræsterende film Lionsgate har stået bag i den senere tid der har pustet til ilden omkring selskabets økonomi. I følge analyser kan den kommende film My Bloody Valentine 3-D, gøre forskellen for selskabet. Hvis man kigger på de senere film der er kommet fra selskabet kan der da også være grund til bekymring.

 

The Spirit,  der ellers var store forventninger til har indtil videre blot indspillet omkring 12 millioner dollars, Punisher: War Zone, der har kostet mere end 35 millioner dollars har i høj grad skuffet og ligger i øjeblikket på omkring 8 millioner dollars. Man skal samtidig huske på at, af de penge filmen har indspillet er det kun godt halvdelen der tilfalder selskabet, resten er til biografer osv. Så at Oliver Stone filmen W,  har indspillet 25,5 millioner og kostet 25,1, betyder altså ikke at filmen er tjent hjem. Det samme gør sig gældende for Nicholas Cage filmen Bangkok Dangerous, filmen her indpillet ca. 46 millioner dollars og kostet 45 at lave, og er altså derfor langt fra at være en gunstig forretning.    

Faktisk har Lionsgate ganske få succeser indenfor de sidste år, og den succes kan stort set staves med tre bogstaver, nemlig S.A.W. I sær den første film er en af de mest indbringende film i nyere tid. Saw kostede omkring 1,2 millioner at lave og indspillede ca. 100 gange så meget, mere præcist 103,096,345 dollars i biograferne, plus et ganske betragteligt dvd salg.

2004 blev året hvor den første Saw film kom, men udover Saw havde Lionsgate stor succes med Fahrenheit 9/11, der indspillede mere end 200 millioner verden over, og ikke kostede nogen stor sum at lave. Der var også andre mindre succeser som hajfilmen Open Water der dog kun indspillede 52 millioner dollars verden over, men med produktionsomkostninger på godt 500.000 stadig en ganske fornuftig forretning. 

Men alt i alt bliver selskabet primært drevet frem af Saw filmene, og med så få store succeser er der ikke råd til så mange fiaskoer som Lionsgate har haft i år.

Hvor slemt det egentlig står til for Lionsgate er dog svært at sige da de nærmest har gjort det til en dyd, ikke at udtale sig om særlig meget til pressen, og holder generelt alle kort meget tæt på kroppen.
 
Der er dog en his sandsynlighed for at Lionsgate kunne komme til at lide samme skæbne som New Line Cinema, der sidste år blev en del af Warner Bros, som igen er en del af Time Warner koncernen.  
 
kilde: getthebigpicture.com, the-numbers.com & firstshowing.net
 

NYHEDSBREV






   
Kommentarer (0)add comment

Skriv kommentar

busy

Nyeste filmanmeldelser

Men in Black 3 ...

Men in Black 3 - Ringen sluttes

Det er efterhånden 15 år siden, at den første Men ...

Du kan vente di...

Du kan vente dig - den smukke og lette graviditet

Heidi Murkoff's bibel for gravide What to Expect W...

Små Hvide Løgne

Små Hvide Løgne

På ferie med den franske middelklasse og dets fine...

Diktatoren - du...

Diktatoren - dum, grov og sjov

Der er nok ikke nogen, der vil klandre Sacha Baron...

The Raven - Got...

The Raven - Goth håndværk

1849: En sindssyg massemorder er løs i Baltimore. ...

Dark Shadows - ...

Dark Shadows - uinteressante vampyrer og hekse

Tim Burton og Johnny Depp er efterhånden blevet et...

The Cabin in th...

The Cabin in the Woods - ekstrem og uforudsigelig

Umiddelbart lyder The Cabin in the Woods som en me...

Act of Valor - ...

Act of Valor - 110% hårdtpumpet propaganda

Da den første trailer til Act of Valor kom, var me...

Synes godt om

Konkurrencer på siden lige nu

News image

Vind Limbo biobilletter

Den 31. maj har Maria Sødahl's debutfilm Limbo premiere, og vi giver dig chancen for at vinde to bi...

News image

Vind Min Søsters Børn på dvd eller blu-ray

En af de absolut mest populære franchises inden for familiefilm her i landet er uden tvivl Min Søs...

News image

Vind Prometheus billetter

En af årets mest ventede film for sci-fi entutiaster er uden tvivl Ridley Scott's stort anlagte Pro...