| < Forrige | Næste > |
|---|
MTV har gennem de sidste år kæmpet en del med vigende seertal. De har dog haft nogle solide succeser som Jersey Shore og andre der har sikret mange millioner af seere og i weekenden nåede kanalen et nyt højdepunkt. MTV Video Music Awards, bedre kendt som the VMA's havde nemlig rekordmange seere.
Der var således hele 12,4 millioner seere der fulgte med, da Lady Gaga gav den som dreng, Jay-Z og Kanye West væltede huset med Otis, Lil Wayne hoppede rundt som en galning og Beyoncé afslørede sin gravide mave.
Udsendelsen blev også den mest sete i 2011 i målgruppen 12-34, og det meste sete generelt i 2011, hvis man ikke tager sportsbegivenheder som SuperBowl osv med.
MTV har med andre ord, god grund til at være ganske tilfredse selvom de naturligvis stadig får en masse kritik for at sende meget mere reality tv end musik videoer.
Showet kan ses de kommende dage på MTV danmark, hvor det bliver genudsendt, og hvis man har tålmodighed nok bliver det nok også sendt på TV2 Zulu en gang i næste måned.
kilde: deadline.com
NYHEDSBREV











