| < Forrige | Næste > |
|---|
Der har været skrevet meget om det de sidste par dage, og nu skete det så. Harry Potter and the Deathly Hallows part 2 rundede som den første Harry Potter film en omsætning på en milliard. Dermed kommer den i fornemt selskab bestående af blot otte andre film der har solgt billetter for minimum 1.000.000.000 dollars.
Der var en smule kapløb mellem Transformers: Dark of the Moon og den nyste Harry Potter film om hvem der først ville runde milliarden, men det blev altså Warner bros filmen, mens de må have lidt tålmodighed på Paramount Pictures.
Transformers: Dark of the Moon har omsat for 983 millioner dollars, og må dermed vente et par dage inden den kommer i den eksklusive klub som den 10. film i historien.
I øjeblikket ligger filmen placere på en 9. plads, men man skal huske på, at filmen har været i biograferne i under en måned. Nuvel den kommer aldrig i nærheden af Avatar, og den kommer nok heller ikke op på siden af Titanic. Der er dog stor sandsynlighed for, at filmen vil komme helt op på en 3.plads, da det er meget tæt i toppen.
Listen over de meste omsættende film er som følger:
Avatar: 2,78 milliard dollars
Titanic: 1,82 milliard dollars
The Lord of the Rings: The Return of the King 1,1 milliard dollars
Toy Story 3 1,06 milliard dollars
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 1,06 milliard dollars
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 1,03 milliard dollars
Alice In Wonderland 1,02 milliard dollars
The Dark Knight 1,01 milliard dollars
Harry Potter and the Deathly Hallows part 2 1,01 milliard dollars
kilde: the-numbers.com
NYHEDSBREV











