| < Forrige | Næste > |
|---|
Melissa Rosenberg har skrevet manuskriptet til The Twilight Saga filmene. De sidste to film i rækken Breaking Dawn er netop nu ved at blive filmet, og hendes arbejde med at skrive er derfor naturligvis også afsluttet. Hun kommer dog ikke til at lede særlig længe efter nyt arbejde. Allerede nu har hun nemlig kastet sig over et nyt projekt, og det er intet ringere end Highlander rebootet.
Dermed bliver Rosenberg altså i det lidt overnaturlige. Hun har dog også tidligere bevist, at hun kan skrive noget mere jordnært når hun ønsker det. Hun har blandt andet skrevet 11 afsnit af tv-serien Dexter.
Filmen har været på vej i nogle år efterhånden, men det sidste lange stykke tid har der været foruroligende stille omkring udviklingen, nu lader det dog altså til at filmen igen er kommet på rette spor.
Det er produceren Neal Moritz(Fast and the Furious, I Am Legend, Click m.m) der skal stå for filmen, men det er Justin Lin der er sat på som instruktør. Moritz og Lin har arbejdet sammen på de tre seneste Fast and Furious film.
Den oprindelige Highlander der havde Christopher Lambert og Sean Connery i hovedrollerne udkom i 1986. Efterfølgende udkom der en længere række efterfølger, der dog alle mere skuffede.
Det er planen at den nye film skal reboote historien og muligvis være starten på et nyt franchise alt efter hvordan den bliver modtaget.
kilde: cominsoon.net
NYHEDSBREV











