| < Forrige | Næste > |
|---|
Så er der godt nyt til fans af Michael Myers, der kommer nemlig en efterfølger til sidste års Halloween remake af Rob Zombie. Produceren på filmen Malek Akkad, har udtalt at filmen bliver en direkte efterfølger til Rob Zombies Halloween, det håbes og forventes at optagelserne kan starte til januar næste år. Det bliver igen den store Tyler Mane der for æren af at spille Myers. Desuden er der forhandlinger igang med andre af skuespillerne fra den første film. Tilbage i juni blev de to franske instruktører Alexandre Bustillo og Julien Muary nærmest bekræftet til at dele instruktørstolen, Malek Akkad siger dog at disse to ikke er 100% sikre endnu.
Det er også et stort spring for de to, der endnu kun har stået bag en fransk gyser. Og når der kommer en efterfølger til noget så klassisk som Halloween, er forventningerne altid helt i top. Så hvorvidt chancen bliver taget med to, eller der bliver valgt en mere velkendt instruktør, står endnu i det uvisse.
Oprindeligt var de to sat i forbindelse med genindspilningen af Hellraiser, man droppede efter sigende ud efter eget valg, for netop at blive en del af Halloween.
Michael Myers bliver skudt på tæt hold i Rom Zombies udgave, men hvis den holder sig til de originale fortællinger, så slår man ikke sådan lige Myers ihjel, og efter en tur på hospitalet er han atter klar til at myrde og lemlæste.
kilde: firstshowing.net
NYHEDSBREV











