
J.J. Abrams står bag store tv-succeser som
Fringe, Felicity, Lost, Alias og har også instrueret eksempelvis
Star Trek og
Mission Impossible III. Udover at han i øjeblikket arbejder på det super hemmelige projekt
Super 8 sammen med Steven Spielberg, har han også planer om en ny tv-serie.
Ifølge Deadline arbejder Abrams sammen med Elizabeth Sarnoff om en ny serie der har omdrejningspunkt omkring det berygtede Alcatraz fængsel der ligger i San Francisco bugten i det vestlige USA.
Alcatraz var tilbage i tiden kendt for at være verdens mest flugtsikre fængsel på grund af den beliggenhed, og kendte forbrydere som Al Capone har tilbragt tid på "The Rock".
Fængslet lukkede tilbage i 1965, så enten arbejder Abrams og Sarnoff med en serie der skal foregå for år tilbage, eller også arbejder de med et scenarie hvor Alcatraz er genåbnet. Men som altid med Abrams er der stor hemmelighedskræmmeri forbundet med projektet.
Manuskriptet til serien bliver skrevet af Sarnoff, der tidligere med stor succes har arbejdet sammen med J.J. Udover at hun var producer på Lost skrev hun nemlig også 19 afsnit af den netop afsluttede serie.
Det er naturligvis Abrams eget produktionsselskab Bad Robot der skal stå for serierne. Udover den unavngivne Alcatraz serie arbejder Abrams også på en nye serie Undercovers, og nye afsnit af serien Fringe.
kilde: deadline.com