Gyseren er stadig en populær genre, det beviste The Last Exorcism da den fik amerikansk premiere i fredags. Filmen gik direkte ind som nummer et og slog dermed The Expendables af tronen, og overhalede også konkurrenten Takers der havde premiere samme dag.
The Last Exorcism indspillede på premieredagen 9,1 millioner dollars, hvilket ikke er dårligt taget i betragtning at filmen blot har kostet omkring 1,8 millioner dollars. Dermed er der meget der tyder på at Eli Roth, der har produceret filmen, kommer til at tjene rigtig mange penge på filmen.
Filmens resultat er hjulpet godt på vej af gode anmeldelser, og masser af omtale af filmen. Lionsgate har også lavet en anderledes, men ikke desto mindre, meget underholdende kampagne på chatroulette.com.
Det vides endnu ikke med sikkerhed hvornår filmen kommer til Danmark