
Da
Boondock Saints 2: All Saints Days fik premiere den 30. oktober sidste år skete det kun til glæde for en lille skare af hånrdkogte Boondock fans. Filmen endte med at omsætte for lidt over 10 millioner dollars i biograferne i USA. Ikke imponerende, men dog væsentlig mere end de godt 30.000 den første film omsatte for tilbage i 2000.
Med den status filmen har haft de sidste godt 10 år er der dog nok ikke den store tvivl om at filmens producer og instruktør Troy Duffy havde håbet på noget mere.
For et par uger siden udkom filmen så på blu-ray og dvd og her har der været mere held i sprøjten for Duffy. Filmen har i USA på to uger solgt 765.000 eksemplarer og har dermed omsat for mere end 13 millioner dollars.
Filmen skulle aldrog kun bruge to uger på dvd, for at omsætte for det samme som filmen gjorde i biograferne på godt tre måneder. Tallene er udelukkende for dvdsalg i USA, oveni skal altså lægges blu-ray salg samt salget fra resten af verden. Boondock Saints 2 var måske ikke nogen dundrende økonomisk succes, men når alt kommer til alt skal den nok vise sig at give overskud. Også selv kvaliteten kan diskutteres.
kilde: the-numbers.com