| < Forrige | Næste > |
|---|
Sundance Film Festival der finder sted i øjeblikket er et kæmpe udstillignsvindue for film der mangler en distributør. En af de første film der er blevet solgt på festivalen er den klaustrofobiske Buried med Ryan Reynolds i hovedrollen.
Lionsgate endte med at sikre sig rettighederne til filmen for godt 3,2 millioner dollars, og er dermed sikret en god del af den amerikanske indtjening. Filmen i sig selv henvender sig dog ikke så bredt og bliver næppe den helt store blockbuster, men Lionsgate har gode erfaringer med netop køb på Sundance.
Lionsgate har nemlig tidligere vist at de har en næse for at finde billige film på Sundance der senere viser sig at blive store succeser.
Lionsgate har tidligere ved lignende filmfestivaler købt rettighederne til eksempelvis Saw der endte med at indspillede mere end 100 millioner dollars.
Haj filmen Open Water klarede sig knapt så godt og omsatte på verdensplan for omkring 50 millioner dollars. Lionsgate betalte dog kun 2,5 millioner dollars for rettighederne og derfor var det stadig en yderst økonomisk fornuftigt aftale.
Det var også på Sundance at Lionsgate sidste år betalte 5,5 millioner dollars for rettighederne til Precios på det amerikanske marked. Eftersom filmen har indspillet mere end 45 millioner dollars, er det nok ikke et køb de fortryder.
kilde: digitalspy.co.uk
NYHEDSBREV










