District 9 der blev instrueret af Neill Blomkamp og produceret af Peter Jackson har netop rundet en omsætning på verdensplan på intet mindre end 200 millioner dollars. Filmen er lavet for ´blot' 30 millioner dollars, hvilket i Sci-fi sammenhænge er et lavt tal. Udover at filmen har indspillet over en milliard kroner, er den blevet fantastisk modtaget af pressen i hele verden. Disse to faktorer lagt sammen, vil i de fleste tilfælde give et resultat der hedder "efterfølger". Og der er da også meget der tyder på at det bliver gældende.
Der går desuden rygter om at filmen skulle ligge lunt i svinget til at blive blandt de 10 nominerede i kategorien Bedste Film til Oscar 2010.
Sony der købte distributionsrettighederne til den første film og dermed også får muligheden for at stå bag den anden, er ikke overraskende yderst interesseret i at der kommer yderligere en, og gerne snart. Instruktøren Blomkamp og produceren Peter Jackson tager dog sagen lidt mere afslappet og siger at der da muligvis godt kan komme en efterfølger på et tidspunkt, men at de lige skal finde på en historie og have deres skemaer til at passe sammen.
Peter Jackson har travlt optaget i øjeblikket. Udover Tintin har han i den grad hænderne fulde med filmatiseringen af Hobitten, som Guillermo del Toro er instruktør på.
Filmen er ligesom Paranormal Activity et bevis på at en succesfilm ikke behøver komme fra et af de store studier. Filmen er lavet uden berømte skuespillere eller instruktør. Det eneste kendte ved filmen var produceren Peter Jacksons navn. Alligevel lykkedes det at opbygge en kæmpe hype omkring filmen, og positiv omtale banede vejen for filmen, der altså nu har omsat for en milliard kroner i biograferne verden over.
Men en efterfølger ligger altså mange år ude i fremtiden, nok netop fordi det ikke er et stort studie der ejer filmen fuldstændig. Sony ejer distributionsrettighederne, men rettighederne til en efterfølger ligger helt og holdent hos Blomkamp og Jackson.
kilde: deadline.com/hollywood