
Der er kommet en tendens til at diverse forlag sender trailers ud til bøger, og nu er der sendt en trailer ud til den kommende Stephen King roman
Under the Dome. Egentlig er det altså på nuværende tidspunkt ikke som sådan en filmnyhed, men eftersom stort set alle Stephen Kings fortællinger filmatiseres på et eller andet tidspunkt, gør
Under the Dome det nok også.
Historien er meget typisk King. Den lille by Chester Mill der ligger i Main, bliver en dag lige pludselig afskåret fra resten af verden af et stort usynligt kraftfelt.
Historien har efter sigende alle de klassiske King elementer, med masser af mystik og uforklarlige fænomener og en væld af forskellige personers historier der vikles ind i hinanden.
På nuværende tidspunkt er ikke forlydender om en filmudgave, men hvis bogen bliver en succes når den kommer i handlen den 10. november sker det nok med tiden.
Under the Dome