| < Forrige | Næste > |
|---|
Tidligere på året blev det annonceret af instruktøren Sam Raimi (Evil Dead, Spider-man), skulle instruere en filmudgave af Warcraft. Der har dog været rimelig stille omkring projektet i et stykke tid. Nok blandt andet fordi Raimi er i fuld gang med forberedelserne til den kommende fjerde Spider-Man film. Legendary Pictures, Warner Brothers, Atlas Entertainment og Blizzard der står bag filmen kan dog nu komme med endnu en annoncering. De har nemlig fundet en forfatter til projektet. Sam Raimi har for nyligt udtalt sig omkring den kommende film hvor han sagde følgende "Vi ønsker at være tro mod spillet. Vi vil have vores forfatter til at skrive en virkelig original historie i den verden, så det føles som et World of Warcraft eventyr. Helt åbenlyst bliver det naturligvis meget anderledes, fordi det er udvidet og transformeret om til filmens verden"
Antallet af kreative mennesker omkring projektet er imponerende, og filmen har alle forudsætninger for at blive en dundrende succes. Det betyder dog ikke at man skal forvente en World of Warcraft indenfor den nærmeste fremtid.
Sam Raimi har et meget travlt skema, udover den kommende fjerde Spider-Man arbejder Sam Raimi nemlig også på en reboot af hans udødelige klassiker Evil Dead. Og man skal derfor næppe forvente en Warcraft film før tidligst 2013.
kilde: firstshowing.net
NYHEDSBREV











