| < Forrige | Næste > |
|---|
Lars Von Trier har for nyligt forarget, foragtet og begejstret over hele verden med hans seneste Anti Christ, nu er han dog klar til at kaste sig over næste projekt. Endnu engang bliver der så vidt vides tale om en engelsksproget film der går under navnet Planet Melancholia. Filmen får et budget på omkring 40 millioner dollars, og filmen beskrives som en psykologisk katastrofefilm.
Derudover har hverken Lars Von Trier eller produceren Peter Aalbæk Jensen ikke mange afsløringen omkring det kommende projekt, men Lars von Trier garanterer dog at det er slut med lykkelige slutningner, ikke fordi det ellers er noget han er specielt kendt for.
Optagelserne forventes at gå i gang i løbet af 2010. Det vides endnu ikke hvor, men det bliver dog et sted i Europa. Filmen kommer ud i løbet af 2011, og mon ikke den igen vil være at finde ved Cannes film festivallen.
Desuden håber Von Trier ikke at Planet Melancholia kommer til at indeholde afskåret kønsdele, men igen det er dog ikke kan han komplet vil afvise.
kilde: joblo.com
NYHEDSBREV










