| < Forrige | Næste > |
|---|
Sidst Joel og Ethan Coen var aktuelle var med filmen Burn after Reading, men inden længe rammer deres nyeste film A Serious Man biograferne. A Serious Man handler om fysikprofessoren Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg) i et jødisk samfund i 1967. Hans kone (Sari Lennic) har netop fortalt ham at hun forlader ham. Hun har forelsket sig i en af hans mere prominente kollegaer Sy Ableman (Fred Melamed).
Alt i mens hans kone er ved at forlade ham, begynder hans bror at bliver mere og mere en byrde for Larry. Mens dette foregår er der en anonym person der sender fjendtlige breve, som sætter hans karriere som professor i fare.
For at få styr på alle de ting der sker i hans liv opsøger han tre forskellige rabbier (jødiske præster) der skal hjælpe hans liv på rette ved igen. De skal hjælpe ham med at blive et bedre menneske, et mere seriøst menneske.
Coen brødrene har tidligere skrevet og instrueret film som The Big Lebowski, Fargo, O Brother Where Art Thou, No Country for Old Men og den seneste Burn After Reading.
A Serious Man har premiere den 9. oktober i Danmark
Trailer
NYHEDSBREV











