| < Forrige | Næste > |
|---|
Sci-fi filmen Knowing med Nicolas Cage i hovedrollen gik direkte ind som nummer et, da den kom i de amerikanske biografer. Nu er den udkommet på dvd og blu-ray og er nok en gang strøget helt til tops. Både på salgslisten og på udlejning har filmet fundet vej til førstepladsen på de amerikanske lister. Filmen omsatte for 166 millioner dollars i biograferne verden over hvoraf godt halvdelen stammede fra hjemlandet.
Det er anden gang i år filmselskabet Summit Entertainment har en film der både går nummer et i biograferne og på dvd i år. Den første var Twilight der har solgt mere end 8 millioner eksemplarer på dvd. Dette tal kommer Knowing uden tvivl ikke i nærheden af.
Generelt kan Summit være ganske tilfredse med ugens slagsliste, ind på en andenpladsen kom nemlig filmen Push som selskabet også står bag. Og på blu-ray salgslisten er det de samme placeringer der gør sig gældende, Knowing, Push og The Unborn på en tredjeplads. Blu-ray salget står for 18 % af omsætningen på Knowing, mens det er omkring 13 på de to andre. Næsten hver fjerde Knowing der er blevet solgt har altså være på blu-ray formatet.
I Danmark må vi vente lidt endnu inden Knowing kommer på dvd, den er sat til at få release 30. september, mens The Unborn rammer butikkerne sidst i denne måned. Push er netop udkommet på dvd og blu-ray.
kilde: thr.com
NYHEDSBREV











