| < Forrige | Næste > |
|---|
Stephen Kings bøger har efterhånden været baggrund for en hel pæn mængde film hvor En Verden Udenfor og Den Grønne Mil nok må betegnes som værende blandt de bedste, i hvert fald de mest populære. Kings bøger har også dannet grundlag for en del miniserier som It/Det onde, The Stand/Opgøret og Storm of the Century, Ondskabens Hotel som Stanley Kubrick som bekendt lavede en fantastisk film over. Og nu er endnu en King gyserserie på vej. Bogen det drejer sig om er Cell. Egentlig var det meningen af Weinstein brødrene ville lave en spilefilm baseret på bogen og Eli Roth (Hostel) skulle have instrueret herlighederne.
Eli Roth har dog for ganske nyligt udtalt at han har gang i to projekter der er skrevet af ham selv, og derfor er planerne om en spillefilm droppet. I stedet er manuskriptforfatteren John Harrison blevet hyret til at skrive bogen om en til serie med en varighed på da ca. 4 timer, som efterhånden symptomatisk for King fortællinger.
Hvorvidt han vil gøre brug af det manuskript, der allerede findes vides ikke. Harrison har blandt andet stået bag manuskriptet til den kommende Clive Barker filmatisering af Book of Blood, og har tidligere arbejdet sammen med King på Creepshow.
Cell handler om elektriske impulser der spredes i en form for virus over hele verden via mobilnettet, hvor mennesker bliver til zombielignende skikkelser der kaldes "Phoners". Med beslutningen om at lave Cell til en serie i stedet for en film, må man desværre nok forvente at budgettet er blevet drastisk nedjusteret. Forhåbentlig kan Harrison stadig få det bedste ud af historien.
kilde: slashfilm.com
NYHEDSBREV











