| < Forrige | Næste > |
|---|
Generelt har thrillere de sidste par år haft svært ved for alvor at fange det amerikanske publikum, og man skal lede længe efter en film der for alvor brager igennem på boxofficelisten. Obsessed med Beyonce Knowles har dog eftertrykkeligt indtaget førstepladsen i USA, og dermed skubbet Zac Efron og Matthew Perry´s 17 Again af pinden. Filmen omsatte i den forgangne weekend for godt og vel 28,5 millioner dollars, hvilket er mere end dobbelt så meget som 17 Again. Obsessed er instrueret af debutanten Steve Shill, den engelske instruktør er dog kun debutant når det kommer til spillefilm.
Shill har instrueret et væld af tv-serier blandt andre Eastenders, The West Wing, Sopranos, The Tuidors, Dexter, Rome og Skadestuen så han er ikke helt ny i faget. Hans debut som filminstruktør er altså også kommet flyvende fra start. Obsessed er skrevet af David Loughery, der har par thrillers på sit CV: Lakeview Tarrece, Money Train og Passenger 57 for at nævne et par stykker.
Faktisk er 28,5 millioner dollars nok til at bringe filmen op blandt de bedste premiereweekender for april, der generelt er en meget hård måned for de amerikanske biografer. Den nærmer sig dog ikke den bedste aprilpremiere weekend nogensinde, da denne er meget fast besat af Fast and Furious der omsatte for over 70 millioner dollars.
kilde: the-numbers.com
NYHEDSBREV










