| < Forrige | Næste > |
|---|
Det er nok ikke gået manges næse forbi at der forleden skete en nødlanding i Hudson Floden, hvor det lykkedes den amerikanske pilot Chesley B. Sullenberger at nødlande et Airbus fly i floden. Alle de 123 ombordværende passageerer overlevede, og derfor er over hele kloden blevet hyldet som en helt, og der er oprettet Facebook grupper der hylder ham. Hysteri eller ej, skal herfra være usagt, men der er ingen tvivl om at det er den slags historier den kan sælge film. Selvom ulykken skete for mindre end en uge siden er der allerede fuld gang i spekulationerne om hvem der løber med rettighederne til en mulig film. At dette kan lade sig gøre er netop at alle ombord overlevede. Og der er nok ikke meget tvivl om at Chesley B. Sullenberger kan sælge sin historie meget dyrt.
Tv selskabet NBC har lavet en undersøgelse på deres hjemmeside, hvor man kunne svare på hvem der skulle spille pilothelten, mulighederne stod mellem George Clooney, Richard Gere, Dennis Quaid, Michael Douglas og Harrison Ford.
Og om det stadig er spøgelset fra Air Force One der spøger, skal være usagt, men indtil videre er resultatet af afstemningen i hvert fald meget entydig og fordeler sig således.
Harrison Ford: 49 %
Richard Gere: 16 %
George Clooney: 13 %
Michael Douglas: 12 %
Dennis Quaid: 10 %
Hvad der sker og hvornår er fuldstændig uvist, men at der kommer en film er nok ikke et spørgsmål "om", men hvornår.
kilde: NBC.com
NYHEDSBREV


















