| < Forrige | Næste > |
|---|
Det kan være dyrt at blive skilt, og jo rigere man er, jo mere kan det komme til at koste. Det har Mel Gibson i den grad måtte sande, den sagen omkring hans skilmisse med Robyn Moore nu langt om længe af blevet afgjort. Og det er næppe med et udfald Gibson er helt tilfreds med.
Ved retten blev det nemlig besluttet, at Robyn Moore havde ret til halvdelen af alt hvad Mel Gibson ejer, hvilket er blevet opgjort til lige godt 5 milliarder kroner, hvilket betyder at Moore kommer til at få godt 2,4 milliarder kroner.
Mel Gibson har tjent enorme summer på især Braveheart og The Passion of the Christ. De to film gjorde ham til milliardær, og derfor var det også forventet, at han ville skulle af med en stor sum for skilsmissen, men at den blev så stor var det nok de færreste der havde forudsagt.
I den slags sager er det ikke unormalt, at retten ender med at tilkende kvinden omkring halvdelen af formuen, men ofte bliver er indgået en forlig inden, der betyder at de kan slippe lidt billigere, men det var altså ikke tilfældet for Gibson, der må have den store tegnebog frem.
Ikke nok med at Robyn Moore får halvdelen af hvad han har tjent, så har hun også ret til at modtage sin del af hans eventuelle kommende indtjening. De 2,4 milliarder er åbenbart ikke helt nok.
kilde: tmz
NYHEDSBREV











