| < Forrige | Næste > |
|---|
Der var nok ikke mange er troede på, at det ville gå så vidt, men nu er det i hvert fald helt sikkert - Lars von Trier skal ikke i fængsel for sine udtalelser under Cannes filmfestival tidligere på året, hvor han gjorde sig meget uheldigt bemærket.
Udover at han af Cannes komiteen blev idømt at være persona non grata, blev der nemlig også lagt sag an mod ham, da udtalelserne var så krænkende over for nogen som det nu en gang var tilfældet.
Anklagerne lød på, at han retfærdiggjorde krigsforbrydelser hvilket i yderste tilfælde kan straffes med op til fem år i fængsel.
Anklageren Jean-Michel Cailleau har dog nu annonceret, at sagen bliver droppet. Milleau udtaler over for The Hollywood Reporter "Han udtrykte sig i sprog, der ikke var hans eget, og det var under stressede omstændigheder".
Han siger dog samtidig, at de er meget forarget over udtalelserne og at måden de handlede på, ved at lægge sag an, ikke var forkert på det givne tidspunkt.
Frafaldelsen af sagen kommer meget belejligt med, at Lars von Triers seneste film Melancholia vandt prisen for bedste film, ved European Fill Awards, der er det europæiske modstykke til den amerikanske Oscar.
Filmen er netop udkommet på dvd og blu-ray, og hvis du ikke allerede har set den, så er det en god lejlighed til det.
Melancholia trailer
kilde: thr.com
NYHEDSBREV











