| < Forrige | Næste > |
|---|
Entertainment Weekly der hver uge udgives i næsten to millioner eksemplarer har sammensat en liste over de 25 bedste aktive instruktører. Det er dog ikke sikkert det er alle de lige enige i den liste som EW er kommet frem til. Eksempelvis kunne man godt forestille sig nogle feminister eller ligestillingsforkæmpere der ikke er helt tilfredse med fordelingen M/K.
På listen finder man nemlig blot en enkelt kvindelige instruktør, og nej det er ikke Susanne Bier. På en 15. plads finder man nemlig Kathryn Bigelow der for godt et år siden vandt en Oscar for The Hurt Locker.
Øverst på listen finder man David Fincher, der udover at være blandt Oscar favoritterne for The Social Network, også står bag film som Se7en, Zodiac og The Curious Case of Benjamin Button.
Han efterfølges af Christopher Nolan (The Dark Knight, Inception), mens Mr. Hollywood Steven Spielberg runder top tre af. Dette er der måske ikke noget overraskende i. Det kan dog overraske en smule at man skal helt ned på en 18. plads for at finde James Cameron. Det kan godt være han ikke er den bedste eller mest produktive instruktør, men han står trods alt bag historiens to mest indtjenende film Titanic og Avatar. Det samme gør sig også gældende for Peter Jackson. Manden der står bag Ringenes Herre trilogien må nøjes med en 19. plads, mens Terrence Malick(The Thin Red Line) er at finde på en 8. plads.
25. Wes Anderson
24. Mike Leigh
23. Brad Bird
22. J.J. Abrams
21. Spike Lee
20. Edgar Wright
19. Peter Jackson
18. James Cameron
17. David Lynch
16. David O. Russell
15. Kathryn Bigelow
14. Danny Boyle
13. Roman Polanski
12. Guillermo del Toro
11. Paul Thomas Anderson
10. Pedro Almodovar
9. Clint Eastwood
8. Terrence Malick
7. Quentin Tarantino
6. Joel and Ethan Coen
5. Darren Aronofsky
4. Martin Scorsese
3. Steven Spielberg
2. Christopher Nolan
1. David Fincher
kilde: ew.com
NYHEDSBREV











