| < Forrige | Næste > |
|---|
I øjeblikket høster David O. Russell stor hæder for hans glimrende film The Fighter. Hans næste projekt bliver en filmatisering af PS3 spillet Uncharted der både skal bygge på historien fra Drake's Fortune og Among Thieves. I filmen skal Mark Wahlberg (der også spiller hovedrollen i The Fighter) spille hovedrollen som Nathan Drake.
Der er dog begyndt at versere rygter om, at den amerikanske instruktør rent faktisk aldrig har prøvet spillet, og har sagt ja uden egentlig at vide hvad han har sagt ja til. Andre rygter siger, at han vil lave sin egen historie og så ellers bare kalde den Uncharted.
Rygterne er begyndt at florere efter han gav et interview til IGN hvor han forklarede lidt om spillet, og brugte nogle vendinger omkring handlingen som mange måske har haft lidt svært ved at forstå. Eksempelvis udtaler han, at han gerne vil lave filmen baseret på spillet: "Fordi det er centreret omkring en familie og jeg kan gode lige kombinationen af kriminelle og sandheden. De her gutter er hårde, men de arbejder på den her sindssyge sag, og det kan de ikke uden sandheden, og det synes jeg er fedt".
Hvis man har spillet Uncharted, kan det måske være en anelse svært at nikke genkendende til alt dette. Russell påstår dog hårdnakket, at han udmærket kender spillet og at både han og hans børn elsker det. Uanset hvad det sker, så er der dog nok ikke nogen tvivl om at David O. Russell nok skal få helt styr på spillet inden manuskriptet skal skrives. For som han selv siger, så vil han ikke skuffe de mange gamere, der er fans af spillet
Udover Mark Wahlberg er det meningen at Joe Pesci og Robert De Niro skal medvirk i filmen, der som udgangspunkt er sat til at få premiere engang i 2013. Hvad historien så ender med at blive, vil tiden vise.
kilde: ign.com
NYHEDSBREV











