| < Forrige | Næste > |
|---|
Da The Wolfman udkom var det ikke ligefrem nogen stor succes. Filmen havde kostet omkring 150 millioner dollars at producere. Den indspillede dog kun omkring 140 millioner dollars i biograferne verden over, og var dermed en stor økonomisk fiasko for Universal Pictures, der stod bag filmen.
Instruktøren bag filmen Joe Johnston har nu taget bladet fra munden og har offentligt undskyldt for filmen, og lover at hans kommende film The First Avenger: Captain America bliver meget bedre.
På flere punkter burde man ellers mene, at Joe Johnston var undskyldt for ikke ligefrem at leve op til sit bedste. Indtil ganske kort tid før produktionen af filmen var det meningen, at filmen skulle instrueres af Mark Romanek, men omkring en måned for optagelserne skulle startet blev Romanek skiftet ud med netop Johnston.
Og det er netop manglen på tid som Johnston mener er den helt store synder. "Jeg havde tre ugers forberedelse til Wolfman, et fuldstændig latterlig utilstrækkeligt stykke tid til at samle de fragmenterede og ødelagte stykker af produktionen" udtalte instruktøren til ComicBookMovie.com
Joe Johnston udtaler samtidig, at han kun sagde ja fordi han manglede pengene. Den eneste gang i hans karriere at han har sagt ja til en film på grund af penge. "Penge er altid den forkerte grund til at lave noget der kræver passion".
Og han lover altså at det bliver meget anderledes med hans kommende Captain America film. "Jeg havde 30 ugers forberedelse til Captain America. Jeg har et lille hold af kvalificerede støttende kreative producere, der rent faktisk hjælper mig med at opnå min vision af filmen".
The First Avenger: Captain America får premiere til juli i år, og har Chris Evans i hovedrollen.
kilde: comicbookmovie.com
NYHEDSBREV











