| < Forrige | Næste > |
|---|
Efter længere tid stridigheder ser det nu ud til, at der så småt er ved at komme styr på optagelserne til Hobitten. På grund af strejker og beskyldninger om, at Peter Jackson og Warner Bros udnyttede og underbetalte arbejderne truede Jackson ellers med at flytte hele produktionen til Europa, nærmere betegnet til England, hvor Harry Potter filmene blandt andre er optaget.
Det ser dog ud til at det blev ved truslerne, i hvert fald har New Zealand's Premierminister John Key, afsløret at der er blevet indgået en aftale med Warner Bros, der betyder at optagelserne bliver i landet.
Præcis hvordan aftalen er kommet i hus, er der ikke nogen forlydender om, men angiveligt vil der blive lavet nogle justeringer i loven. Justeringerne skulle betyde at producerne vil slippe minimum 20 millioner dollars billigere end først antaget. Dette lyder dog ikke af så meget, det forventes nemlig at de to film kommer til at koste i omegnen af 500 millioner dollars at producere.
Der er ikke nogen tvivl om, at det billigste er at blive i New Zealand. Kulisserne er allerede i gang med at blive bygget, og det havde givetvis været langt fra gratis at bygge disse igen, eller fragte dem fra New Zealand til England. Alt i alt er alle nok meget tilfredse med aftalen.
Nogle økonomer har lavet nogle beregninger der viste, at det ville koste New Zealand omkring 1,5 milliarder dollars, i tabte indtægter hvis produktionen blev flyttet fra landet. Det er naturligvis også derfor de er gået så langt for at holde på Peter Jackson & co.
kilde: worstpreviews.com
NYHEDSBREV











