| < Forrige | Næste > |
|---|
Tidligere på året udtalte Gary Oldman under Comic-Con at optagelserne til den "tredje" Batman film ville begynde i 2010. Der er dog ikke nogen der har haft travlt med at bekræfte dette. For ganske få dage siden sagde Michael Caine så at hvis filmen overhovedet nogensinde bliver lavet, bliver det i hvert fald ikke i en nær fremtid.
Nu går der dog rygterne om at Warner Bros har tænkt sig at lave filmen i 2010, og at de allerede i starten af næste år vil holde de afgørende møder med instruktøren Christopher Nolan. Selv har Nolan dog udtrykt bekymring om en tredje film, da han har svært ved, at se hvordan han skal overgå The Dark Knight.
Eftersom filmen indspillede mere end en milliard dollars i biograferne, er Warner Bros dog angiveligt ikke helt tilfredse med denne udmelding. Det forlyder nemlig at Warner Bros skulle være klar til at lave filmen, med eller uden Nolan. De har allerede flere instruktører klar i kulissen der skulle være klar til at overtage efter Nolan.
På rygtebasis er Zack Snyder(Watchmen, 300)favorit til at overtage, hvis forhandlingerne med Nolan ikke ender med et tilfredsstillende resultat. Snyder har også selv tidligere udtalt sig meget positivt om at prøve kræfter med Batman filmene.
Der vil uden tvivl opstå stor virak hvis det skulle vise sig at Warner Bros vælger at lave filmen uden Christopher Nolan, der om nogen er en af grundene til filmenes enorme succes.
Og disse rygter er da heller ikke bekræftet af hverken Nolan eller Warner Bros, og må nok betegnes som værende løse.
kilde: batman-on-film.com
NYHEDSBREV











