| < Forrige | Næste > |
|---|

At Danny Boyle vandt en Oscar for bedste instruktion for Slumdog Millionaire har kastet en masse opmærksomhed mod den britiske instruktør. Og nu nævnes han som en af kandidaterne til en af de meget prestigefyldte opgaver, nemlig den næste film i James Bond serien. Det er produceren Barbara Brocolli der angiveligt skulle være særdeles interesseret i at tilknytte den ombejlede instruktør. I følge The Sun har en kilde nær Brocollo udtalt "Danny er virkelig manden i øjeblikket, og han bliver bombarderet med tilbud fra de store studier i øjeblikket".
Den unavngivne kilde fortsætter med at sige "Han er blevet tilbud muligheden for at instruere den 23. Bond film. Hele produktionsholdet er vilde med hans visioner, og tror at det vil passe perfekt til det nye look Bond har fået.
I følge kilden passer Danny Boyle helt perfekt ind i det nye Bond univers, hvor historien omkring karaktererne og historien har fået en langt større betydning end gadgets og one-liners. Og det er da også svært ikke at give den hemmelige kilde ret, og det kunne uden tvivl være en meget spændende cocktail.
Udover Slumdog Millionaire som Danny Boyle jo vandt en Oscar for i år, han den fantastiske instruktør også blandt andet lavet Trainspotting og The Beach
Hvis man spørger hovedpersonen(Boyle), så ser de dog lidt anderledes ud, for selvom han er stor fan af James Bond og er beæret over at blive spurgt, siger han i samme ombærring at han ikke har nogen planer om at instruerer en.
En talsmand for Boyle siger yderligere. "Selvom Danny siger han altid har og altid vil nyde Bond filmene har han ikke planer om at lave en"
Hvorvidt der kunne være hold i historien vil tiden vise.
kilde: thesun.co.uk & wenn.com











