| Næste > |
|---|
Australske AC/DC er et af verdens ubestridte største rockbands. De har solgt mere end 200 millioner albums og er i top ti over de bedst sælgende bands nogensinde. Derfor er det også helt utroligt at der aldrig er kommet et decideret greatest hits album fra dem, udover det fænomenale AC/DC live fra 1992. Ventetiden er nu slut og i forbindelse med Iron Man 2 har AC/DC nu udsendt en greatest hits i form af et soundtrack til filmen. Denne anmeldelse kan skrives med ganske få ord, for når det kommer til AC/DC kommer man hurtigt til kort.
Med et bagkatalog bestående af uddødelige klassikere som Back in Black, T.N.T, Thunderstruk, Highway to Hell og mange andre er der ingen tvivl om at det største problem ved denne udgivelse har været at sortere de mange hundrede numre fra der ikke har været plads til.
Soundtracket udsendes i to udgaver, en der blot er 15 nostalgiske numre og en hvor derudover en cd også medfølger en dvd. Denne indeholder en masse guf for AC/DC fans, blandt andet Iron Man 2 videoen til Shoot to Thrill der er dels består af klip fra filmen og optagelser fra Buenos Aires.
Derudover er der en masse musikvideoer og live optrædeder, primært fra gigantiske koncerter og primært fra halvfemserne. Dette har dog alt sammen været udgivet før med undtagelse af Shoot to Thrill videoen.
Havde de ikke været for de seneste par års AC/DC udgivelser af diverse bokse med Plug Me In og Family Jewels havde dette uden tvivl været en seksstjernet en af slagsen. Men da hele dette soundtrack stort set kan fås på dvd i Plug Me In boksen trækker det en smule ned.
Der er dog ingen tvivl om at dette er et af årets fedeste soundtracks til hvad der sandsynligvis bliver en af sommerens fedeste actionfilm.

Køb AC/DC's Iron Man 2 Soundtrack på cd her
Køb AC/DC's Iron Man 2 soundtrack på cd/dvd her
NYHEDSBREV










