| < Forrige | Næste > |
|---|
Den sjette og sidste sæson af Lost er for nyligt kommet i handlen. Med andre ord er Lost æraen endegyldig slut. At anmelde den sidste sæson blot baseret på den ene sæson, er ikke alene umuligt, det ville heller ikke give nogen mening. Derfor skal denne anmeldelse ses som et udtryk for alle seks sæsoner. For J.J. Abrams Lost er en helhedsfornemmelse, det er ikke en serie som The O.C eller CSI, hvor man lige kan springe et par afsnit eller endda en sæson over, og tro man stadig kan følge med.
Lost kræver din fulde opmærksom, hvilket muligvis også er grunden til at serien har været så populær, som det et tilfældet, den udfordrer beskueren til selv at tænke. Serien har hver eneste uge haft langt over 10 millioner seere i USA, hvilket meget få serier i historien kan prale med.
Jeg har aldrig set et eneste afsnit Lost på kanal5, jeg ejer simpelt hen ikke tålmodigheden. Jeg bryder mig ikke om at være indlagt på bestemte tider til at skulle se en serie. Desuden findes der ikke noget værre end cliffhangers, hvor man skal vente en uge med svaret. Derfor gik der også et stykke tid, før jeg hoppede med på Lost bølgen, men jeg har været hooked siden første afsnit.
Lost
Umiddelbart lyder serien, ud fra den korte beskrivelse ikke specielt tillokkende. Et fly der styrter ned på en øde ø, og de overlevende er nødt til at klare sig selv, fordi der ikke er nogen der kan finde dem. Det lyder som udgangspunkt som noget man har set før, jeg har derfor fuld forståelse for alle der som udgangspunkt kan være skeptiske. Men hvad er det så, der gør Lost til noget helt specielt. Den lette forklaring - det kan ikke forklares.
Noget af det der gør Lost til noget helt specielt, er at den i princippet kan sammenlignes med gamle krimier med mordgåder hvor man prøver at regne ud hvem morderen er. Det samme gør sig gældende i serien, der er måske ikke så mange mord, men gåder er det til gengæld rigeligt af. Det fantastiske ved serien er, at det aldrig er den mest oplagte løsning der er den rigtige. Og det blandet med de overnaturlige og umenneskelige elementer gør, at serien er og bliver noget helt specielt.
En dyr fornøjelse - der er det hele værd
Det har uden tvivl krævet en stor overtalelsesevne da J.J. Abrams skulle sælge ideen på ABC. Serien har nemlig langt fra været nogen billig produktion. Alene de første afsnit kostede angiveligt et godt stykke over 60 millioner kroner at lave, alene det at fragte flyvraget beløb sig til over en million kroner. Den dyre produktion kan dog også ses i hver eneste scene, Lost ligner nemlig i kvalitet mere en film end en tv-serie. Farverne er perfekt afbalanceret, klipningen er sublim, manuskriptet er velskrevet, instruktionen glimrende og ikke mindst så holder historien vand.
En serie der ændrede verden
En gang imellem kommer der en serie der ændrer verden (i hvert fald tv-verdenen), Seinfeld gjorde det, Friends gjorde det, Sex and the City gjorde det, Sopranos gjorde det, og Lost gjorde det i særklasse. Friends og Sex and the City havde mange fans og millioner af seere, men den dybere handling er aldrig blevet diskuteret i et omfang på samme måde som Lost. Hver gang et afsnit sluttede på tv, var der nye diskussionsemner, og blandt de mest diskuterede emner er altid, What is the Island? Prøv bare at google "lost ending" og der kommer mere end 50 millioner hits, stort set alle sammen med en forskellige fortolkning af hvad der sker, og hvad det hele er.
Lost sæson 6
Den sjette og sidste sæson giver svar på mange af de spørgsmål trofaste fans har stillet over de sidste 5-6 år, men laaaaangt fra alle. Forfatterne bag serien har ladet meget være til fri fortolkning. Så hvis man regner med ,at få et fast uomtvisteligt svar, ja så bliver nok slemt skuffet. Når rulleteksterne for sidste gang kommer efter godt 12 timer i selskab med Jack, Locke, Sayid, Hurley, Kate og alle de andre, føler man alligevel, at det giver god mening.
At anmelde 115 afsnit er ikke nogen overskuelig opgave, og derfor skal disse få linjer også blot ses som en kæmpe opfordring til alle der ikke er kommet i gang.... Get to it
Nogen gange har man bare ikke stjerner nok......

Husk at deltage i vores konkurrence hvor den sjette sæson af serien er på højkant,
NYHEDSBREV










