| < Forrige | Næste > |
|---|
Året er 2008, verdens økonomi er ustabil, de store amerikanske banker hænger i med neglene for at overleve den værste krise i en generation. Den unge børshandler Jake(Shia LaBeouf) har en lovende karriere og kæmper den gode sag, for at skaffe penge til forskning i vedvarende energi.
Jake er kæreste med Winnie Gekko(Carey Mulligan), datter af Gordon Gekko(Michael Douglas), det tidligere finansgeni og tidligere indsat, dømt for insiderhandel. Gekko er blevet løsladt og er begyndt at skrive bøger om grådighed. Alt det dette tænker Jake ikke meget på, i hvert fald ikke så længe det går godt.
Men så indtræffer krisen for alvor, og bankerne krakker på stribe, ligesom investeringsselskaberne bukker under. Jake's liv er med et forandret, han går fra at være velhavende og på vej mod stjernerne til gældsat og på vej mod bunden.
Han hører et foredrag med Gordon Gekko, der fortæller om hvordan de store banker og regeringer selv har kørt økonomien i sænk, og hvordan grådigheden har overmandet hele samfundet. Friværdien er blevet allemandseje hvilket har fjernet den sunde økonomi. Samtidig forudser han at faldende huspriser vil slå bunden ud af verdensøkonomien.
Stærke præstationer i middelmådig film
Ligesom det var tilfældet i udgaven fra 1987, er det Michael Douglas der stjæler billeder i alle scener han er med i. Gekko-rollen har været med til at forme Douglas's karriere de de sidste 20 år, og det er ikke så underligt for Douglas ER Gekko. Han er overbevisende ned til mindste detalje og er med til at hive filmen det sidste stykke fra middel til god.
Men hvor er charmen ?
NYHEDSBREV










