| < Forrige | Næste > |
|---|
Will Ferrell har i mange år haft stor succes med hans parodier på den tidligere præsident George W. Bush. Hans parodi startede som et humoristisk indslag i Saturday Night Live, men har udviklet sig til et Broadwaystykke der blev sendt live på betalingskanalen HBO i marts 2009.
Da showet blev sendt var der mere end 2,3 millioner mennesker der valgte at se med. Dette gjorde det til den mest sete komedieudsendelse på HBO i mere end 5 år.
Showet tager os gennem en uforglemmelig rejse i George Bush's liv fra verdens mægtigste mand til arbejdsløs texaner. Og det starter godt, de første 10-15 minutter er meget morsomme, og Will Ferrell er fænomenal som Bush. Som showet skrider frem virker det dog mere og mere som om at hans Bush imitationer gør sig bedre i korte klip end i halvanden time.
Hans første imitationer af Præsident Bush startede for mere end 4 år siden og det er blevet til at utal af forskellige parodier, You're Welcome America skal naturligvis afslutte disse, da Bush som bekendt ikke længere er præsident og Ferrell er klar til at lægge rollen bag sig.
Showet og dem der har gået forud er også langt det mest ambitiøse, hvor Will Ferrell stort set alene skal udfylde halvanden time alene uden den store brug af hjælpemidler. Som sagt virker det langt hen ad vejen, men indimellem bliver det hele en smule krampagtigt og lidt af den ellers så fantastiske luft siver ud af ballonen.
Når det virker, så virker det dog i bedste stil. Og man kan kun smile når han sågar har et par ord med på vejen til den store krigsnation Denmark.....
Der er ingen tvivl om at der kunne være kommet en yderst underholdende og yderst tåbelig film ud af materialet, istedet er der kommet dette fine "lille" show.

Will Ferrell/George Bush om franskmænd
NYHEDSBREV










