| < Forrige | Næste > |
|---|
Paul Walker(The Fast and The Furious), spiller Tim Kearney, en tidligere marine soldat der nu sidder på fængsel på livstid for en række uheldige episoder. Han har kort sagt inden fremtid, desuden har han skaffet sig en dødsdom blandt bikere i fængslet for at slå en ihjel i selvforsvar. En dag kommer der ud af den blå luft en DEA agent Tad Gruzsa(Laurence Fisburne) og tilbyder ham frihed. Han skal lade sig udveksle for en DEA agent til den mexicanske narkobaron Don Huertero, og så ellers håbe på det bedste.
Kearney beslutter sig for at flygte sammen med Bobby Z’s søn, og hans ekskæreste Elizabeth, som trods alt godt kan se det ikke er ham. Jagten bliver sat ind, og alt går slag i slag som man kan forvente det i en film med Paul Walker. Filmen prøver ihærdig med flere twists og nye drejninger, der er dog ikke rigtig noget der fungere i filmen, og selvom Paul Walker da er en flot fyr, er der bestemt ikke nogen dybere grund til utallige close-up’s af hans ansigt, dette virker malplaceret og fuldstændig ligegyldigt. Paul Walker er ikke guds gave til den ædle skuespillerkunst dog har han før vist meget bedre takter i aktionfilm som Running Scared og The Fast and the Furious, i Flaggs of our Fathers viste han sågar lidt dybde. Alt dette er midlertidigt gemt væk, for en række af halvsløje actionscener.
Laurence Fishburne er sej, og det kan selv denne film ikke ændre ved. Men Fishburne træffer nogle meget underlige valg til tider hvad angår film han siger ja til. Rollen som Grusza er dog stadig under hans standard. Egentlig har filmen mange fine elementer til at blive en god action film, penge, narko, kvinder, våben, politi, korrupt politi, biler, både, bikers.. Ja, den har faktisk alle elementer og det kammer helt over i et forsøg på at få alt med, og så på halvanden time. Kort sagt, filmen er ikke god, men heldigvis heller ikke lang. Underholdningsmæssigt sidder man ikke og keder sig, men man er heller ikke rigtig underholdt.. Se den for guds skyld med tømmermænd eller lignende. Måske var det bare det jeg manglede.

Køb Let's Kill Bobby Z på DVD for 169 kr
Køb Let's Kill Bobby Z på blu-ray for 219 kr
NYHEDSBREV










