Film anmeldelser

The Escapist

Søndag, 29 Marts 2009 10:49 Bjørn Kryger Larsen Film Anmeldelser
The Escapist

Frank Perry(Brian Cox) er i fængsel på livstid, og har accepteret at hans liv skal slutte i et fængsel. Efter ikke at have hørt fra sin datter i 14 år, modtager han et brev hvor der står at hun er blevet junkie og har været ved at dø 2 gange. Der er meget Perry kan accepterer ved livet, men dette er ikke noget af det. Han beslutter sig for at bryde ud f fængslet for at sætte en stopper for datterens misbrug.

 

Han allierer sig med Lenny Drake(Joseph Fiennes), Viv Batista(Seu Jorge), Lacey(Dominic Cooper) og Brodie(Liam Cunningham). Ved fælles hjælp skal de efter Perry gennemtænkte plan flygte.  


Planen der er gennemtænkt ned til mindste detalje, kommer dog pludselig i fare, da fængslets ukronede konge Rizza(Damian Lewis)'s khat afhængige bror Tony(Steven Mackintosh) får nys om flugten. Han kræver betaling for hans tavshed, en betaling der skal falde i det ulovlige stof khat. Det ender i et slagsmål, og pludselig er hele planen i alvorlig fare.

Filmen springer i tid og rum, hvilket gør at man er nødt til konstant at være opmærksom på filmens forløb hvis man ikke vil smides af toget. Det virker langt hen ad vejen, men i længden er brugen af tidsforskelle en smule overdreven og en smule belastende for filmens egentlig handling.  

Brian Cox er glimrende i hovedrollen, og bærer stort set alene filmen frem, resten af de medvirkende er en smule anonyme i bedste fald. Især virker Joseph Fiennes en smule malplaceret, som den hårdtslående Lenny Drake med en forkærlighed for boksning.

På forsiden af coveret til The Escapist står der

"Glem alt om En Verden Udenfor og Prison Break, her kommer den ultimative flugt-film".

Mit bedste råd er faktisk lidt i tråd med netop dette råd, minus det sidste af sætningen. For glem alt om En Verden Udenfor og Prison Break, for hvis man har disse i tankerne bliver man uden tvivl slemt skuffet. Især manuskriptet er ikke værd at bruge mange ord på, en forklaring om at der ikke må tales når de er under jorden på grund af ekko, gør at der ikke tales i store dele af filmen.

Flugten er da gennemtænkt, men den virker letkøbt og på ingen måde så gennemtænkt og cool som Prison Break, ikke med samme charme som Tim Robbins som  DuFresne i En Verden Udenfor. Og selvom Brian Cox er god i rollen er der langt til Clint Eastwood som Frank Morris i Flugten fra Alcatraz. 

Kort sagt så er The Escapist en udmærket film, men der er snesevis af fængselsflugt film der slår den med flere længder på alle punkter.

 

Køb The Escapist på dvd her

Kommentarer (0)add comment

Skriv kommentar

busy
 
Film-nyt.dk på Facebook

Konkurrencer på siden lige nu

Bruger login

Populære Artikler

News image

Lady Gaga hermafrodit?

Der har i flere måneder floreret ryger om at Lady Gaga skulle være en mand på Internettet og for ...

News image

Frost/Nixon

Ron Howard er en glimrende instruktør og har stået bag film som Et Smukt Sind, Apollo 13, Cindare...

News image

Diesel og Walker bekræfter Fast and Furious 5

Den 3. april har Fast & Furious premiere i USA, men allerede nu spekuleres der i en femte film i den...

News image

Boondock Saints 2: All Saints Day trailer

Der er utvivlsomt rigtig mange mennesker over hele verden der med spænding har ventet på traileren...